Sponsor Reklam

Tam Sinüs İnverter Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Günümüzde en çok tercih edilen güç çeviricisi diye tabir ettiğimiz Tam sinüs inverter doğru akımı alternatif akıma çevirmek için çeşitli yöntemler ile üretilen elektriğin kullanıma hazır olmasını sağlamaktadır.  Yaklaşık 220 voltluk enerji çıkışı sağlayabilen bu güç çeviricisinin frekans ve gerilim değerleri birbirinden farklıdır.  Frekans ve gerilimi değerleri çoğunlukla içinde kullanılan elemanların özelliğine, devre yapısına ve transformatörlerin verdiği verime göre değişiklik gösterir.   Tam sinüs inverteler çeşitleri arasında yer alan kare dalgalı ve sinüs benzeşimle çeşitleri elektrik dağıtım şebekelerinde kullanılmasının yanı sıra rüzgâr türbinlerinden ve güneş enerji sistemlerinde kullanılmaktadır.

Tam Sinüs İnverterlerin Özellikleri Nelerdir?

Güneş enerjisi ve rüzgâr enerji gibi tükenmeyen enerji kaynaklarında yararlanmak için üretilen kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren tam sinüs inverter güç çeviricisi 60 Hz’lik çalışma frekansı ile neredeyse % 98’e varan verim sunmaktadır. Bu da ekonomik açıdan incelendiğinde büyük ölçüde tasarruf etmenize olanak sağlar. Ayrıca yüksek demerajı sayesinde yüksek akımlı ağır yükleri bile kolaylıkla çalıştırmaktadır.  12-24 ve 48 voltluk gibi doğu akım giriş kullanıldığında 220 Voltluk enerji akımı elde etme kapasitesine sahiptir. Böyle bir verim ile de çamaşır makinesi ütü buzdolabı, klima ve televizyon gibi her türlü elektronik cihazlarınızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Tam Sinüs İnverterlerin Faydaları Nelerdir?

Tam sinüs inverter güç çeviricilerinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
  1. Yüksek frekanslı devre teknolojilerine sahip oldukları için uzun yıllar zorun çıkarmadan çalışırlar.
  2. Çok katlı binalardaki aydınlatma sistemlerini yanı sıra bazı elektronik cihazlarında rahatlıkla çalıştırır.
  3. Bazı teknolojik özelliklere sahip olması nedeni ile hem günlük kullanım kolaylığı sağlamakta hem de maliyetli olmaktadır.
  4. Başlama ve durdurma sistemi ağır çalıştığı için herhangi bir darbe ya da çarpmaya maruz kalmaz.
  5. Bakım ve onarım gerektirmeden yıllarca kullanılabilir.
  6. Herhangi bir ek maliyet istemeden hızlı bir biçimde devir değiştirme imkânı sunar.
Tam Sinüs İnverter Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tam sinüs inverter alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta inverterleri kullanacağınız elektronik cihazlarınızın enerji miktarını doğru hesaplanmasıdır. Çünkü inverterler çalıştıklarında akünün çok fazla ısınması ve voltajını düşmesi gibi durumlarda dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bu duru göz önünde bulundurularak yaklaşık % 50 ‘den daha azla enerji üretilenleri tercih edilmesi gerekir. Günümüzde güneş panelleri her alanda aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. Sizde temiz enerji için kullanım sağlayabilirsiniz. Bu teknoloji sayesinde bütçenize büyük katkılar sağlarsınız.
Tam Sinüs İnverter Nedir? Özellikleri Nelerdir? Tam Sinüs İnverter Nedir? Özellikleri Nelerdir? Reviewed by Yusuf Esen on Salı, Şubat 20, 2018 Rating: 5

Sponsor Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.