Sponsor Reklam

Lif Modelleri İle Çeşitliliğin Adı


Lif modelleri çeyizlik ve  günlük lif modelleri olarak 2 kategoride incelenmektedir. Çeyizlik lifler  model olarak birçok deseni içinde barındırmaktadır. En çok bilineni ve günlük yaşamda en çok kullanılanı düz lif modelidir.  Bunun yanı sıra içinde yer alan tavşan , kelebek, çiçek, üçgen ve geometrik tasarımlı lif modelleri de sıklıkla üretilmekte ve kullanılmaktadır.
Genç kızların çeyizlerini süsleyen lif modelleri arasında yer alan ve el işçiliğinde en çok üretilen motif olan çeşitli geometrik motiflerle süslü  lif modelleri yer almaktadır. Çocuklar için de çeşit çeşit ve renkli tasarımlar ve çizgi karakter ile de lifler yapılmaktadır. Günlük yaşamın en çok kullanılan ürünlerinden biri olan liflerin yapım aşaması da ürüne ve yapılacağı ipe göre de farklılık göstermektedir.

Çeyizlerin Vazgeçilmezlerinden Biri Lifler ve Modelleri

Yapım aşaması bir hayli kolay olan liflerin kullanıldığı ipin özelliğine göre kalın yapılı veya ince yapılı olmasına dikkat edilmelidir. Bir desen yapılırken ve lif olarak tasarlanırken kullanıma hazır olan ürünün hangi ip ile örme işlemine başlanacağı önemlidir. Tasarımlar içinde günümüzde en çok tercih konusu olan çeşitli hayvan figürleri ve çiçekleri içeren lif modelleri ile renkli bir görünüm de kazandırılmaktadır.

Basit ve kullanımı kolay olan lifler aynı zamanda pratik bir kullanıma da sahiptir. Evlerde kadınlar tarafından yapılmaya devam edilmektedir. El işi bir ürünü olarak yerini piyasada alan basit kullanımlı ve yapımlı ürünlerin arasında liflerde en çok üretilen ürünlerden bir tanesidir. Bir çok sayıda üretilen ve renkli tasarımları da içererek yapılan liflerin çeyizlerde yerini koruması da sıradan adını alan ürünlerin değişikliği tattığı andan itibaren kullanımının arttığını göstermektedir.

Lif modelleri Bir Başka Ürünün Arasında

Lif modelleri, tığ işi ve örgü işi lifler olarak da ayrılmaktadır. Tığ işi ile yapılan lifler genellikle genç kızların çeyizlerinde yer almaktadır. Örgü işi liflere ise daha çok gündelik yaşamda rastlamaktayız. Ancak yine de çeyizleri süslemeye devam etmektedir. Evlerde çeşitli araç gereçlerle de yapımına devam edilen liflerin yanında son dönemler içinde oyalar ve dantellere de ağırlık verilmeye başlanmıştır.

Lif modelleri adı altında birçok tasarımın piyasada kullanıma sunulması ile birlikte günlük yaşamın vazgeçilmez ve kolay ürünlerinden biri olan liflerin kadınlar tarafından el işçiliği ile birleştirilmesi sonucu titiz çalışmalar ortaya çıkmaya devam etmektedir.  Kendi altında birtakım sınıflara daha ayrılan liflerin model olarak en çok yapıldığı ve el işçiliğinde yapımına hız verildiği genellikle örgü ile yapılan modeller yer almaktadır. Bunun nedeni elbette ki yapımında daha az sürenin olmasıdır.

Günümüzde Liflerin Günlük Yaşam İçinde Kullanımı

Lif modelleri adı altında günümüzde piyasada olan ve kadınlar tarafından da sürekli yeni modellerin getirilmesi ile birlikte lif model sayısı 10.000 den fazla bir rakama ulaşmıştır. Bu rakam arasında her gün farklı renklerle birlikte farklı tasarımların yapılması ile yeni desenler ortaya çıkmaktadır. Piyasada yerini alan ve genellikle kadınların da üretimde en çok tercih ettiği liflerin model olarak daha renkli ve pratik yapım içinde olması dikkat çekmektedir. Çeyizlerde olduğu kadar günlük yaşamda da en çok satılan el işçilik ürünlerinden bir tanesi olarak  lifler ve modelleri adını duyurmaya devam etmektedir.
Lif Modelleri İle Çeşitliliğin Adı Lif Modelleri İle Çeşitliliğin Adı Reviewed by Yusuf Esen on Salı, Şubat 20, 2018 Rating: 5

Sponsor Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.