Sponsor Reklam

Havlu Kenarı Örnekleri Nelerdir?


Sanat konusu oldukça geniş kapsamlı olan bir konu ve sanatın her insanın yaşamında bir biçimiyle olması gerekiyor. Sanatı bizzat yapan sanatçılar için olduğu için sanat eserlerini takip eden insanlar için de sanatın çok fazla olumlu katkısı bulunuyor.

Sanat insanı geliştiriyor, bakış açısını genişletiyor, ufkunu açıyor ve olaylara çok değişik alanlardan bakmasını sağlıyor. Görsel ve plastik sanatlar gibi el sanatları da kendi içinde alt dallara ayrılıyor ve bu alt dallardan birisi de örgü kategorisinde yer alan havlu kenarları. Ülkemizde ölçeğinde ele alındığında öylesine çok havlu kenarı örnekleri görüyoruz ki, biz de örmek ya da satın almak istiyoruz. Çünkü son derece özel ve meşakkatli bir el sanatı olduğunda örülüp bittiğinde ortaya çıkan görüntü muhteşem oluyor. Zaten ülkemiz bu alanda adeta bir cennet gibi.

Havlu Kenarının El Sanatlarındaki Yeri

Havlu kenarı örnekleri deyince karşımıza sınırsız alternatif çıkıyor. Tığ, mekik, firkete gibi uygulama aparatları içinde günümüzde en sık olarak tığ ile örülen modeller karşımıza çıkıyor ve yine ağırlıklı olarak iki ya da üç renkli olarak örülüyor. Örülen bu havlu kenarlarının örülmesine iki temel yöntem izlenebiliyor. Bunlardan ilki; öncesinde örerek sonradan havlunun kenarına dikmek, diğeri ise bizzat havlunun kenarında örerek gitmek. Burada hangi yöntemin izlenebileceği tamamen kişi tercihine ve biraz da modeline kalmış durumda.
Ülkemizde el sanatları içinde havlu kenarı ayrı bir yer teşkil ediyor zira çeyiz yapan genç kızlar ya da çocuklarına çeyiz yapan aileler özellikle havlu kenarlı ürünleri tercih ediyor ki bu da havlu kenarına ayrı bir özen gösterilmesini gerektiriyor. Zaten bizim geleneklerimiz gereği yabancıların hayal bile edemeyeceği modellere rastlamak mümkün. Diğer örgülerden, dantellerden modelleri, örülüş biçimi ve çok renkli kullanımlari ile açık ara ayrıldıklarını da söylemek mümkün

Havlu Kenarı Örmenin Amacı

Havlu kenarı özünde bizim toplumumuza has bir olgu ve havlu kenarı örnekleri incelendiğinde de görüleceği üzere insanlar bu alanda adeta birbiri ile yarışıyor ve ortaya çok güzel modeller çıkıyor.

İyi Bir Havlu Kenarı Nasıl Olmalıdır?

Havlu kenarı örnekleri sıkı sıkıya incelenerek iyi bir havlu kenarının kullanılan havlunun ebatları ile tam uyumlu olduğuna, dokusu ile bütünlük kazandığı, düz ise renkli, desenli ise içinde bulunan renklerden birisi ile örülen modeller olduğunu rahatlıkla görülebilir. Bunun yanı sıra örülen havlu kenarı havlunun önüne geçmediği gibi, çok da görünmez olmamalı ve model dengeyi koruyacak biçimde seçilmelidir.

Havlu Kenarı Örnekleri Nelerdir? Havlu Kenarı Örnekleri Nelerdir? Reviewed by TeKEroiN Zula on Salı, Ocak 16, 2018 Rating: 5

Sponsor Reklam

Blogger tarafından desteklenmektedir.